INFORMATOR


 

zaburzenia osobowości

To głęboko zakorzenione trwałe wzorce zachowania osoby i jej stosunku do siebie i innych, odbiegające od oczekiwań występujących w kulturze, w której osoba żyje. Powodują trudności w codziennym funkcjonowaniu jednostki, społecznym, zawodowym. Objawy utrzymują się w stałej postaci, bez okresów remisji lub pogorszenia, a osoba postrzega swój sposób zachowania jako naturalny - do specjalisty wysyła ją rodzina.

 
 

zaburzenia
nastroju

Depresja, PTSD, zaburzenia afektywne drubiegunowe.

 

zaburzenia
odżywiania

Ania, wrażliwa 15-letnia dziewczyna. Grzeczna, ambitna, nie sprawiała nigdy kłopotów, ani nie dawała powodu do niepokoju. Zawsze była nieco pulchną dziewczynką, co bywało powodem delikatnych żartów podczas niedzielnych obiadów. Gdy miała 13 lat stwierdziła, że jest za gruba i przeszła na dietę. Rodzice początkowo zadowoleni, po kilu miesiącach zaczęli się niepokoić. Wspólne posiłki zaczęły przypominać bitwy. Ania prawie nic nie jadła. Naciskana zabierała posiłki do swojego pokoju, po czym matka znajdowała nietknięte jedzenie schowane w komodzie na ubrania. Ania przestała miesiączkować. Po incydencie prowokowania wymiotów po posiłku matka zmusiła ją do wizyty u lekarza.

 

zaburzenia
lękowe

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaką rolę odgrywa lęk i strach? Czy wiesz, że są to stany emocjonalne i poznawcze oraz wzorce reakcji odgrywające ważną rolę adaptacyjną? Czym zatem różni się strach od lęku? Żeby zrozumieć istotę zaburzeń lękowych, zwanych dawniej zaburzeniami nerwicowymi, warto odpowiedzieć na powyższe pytania.

 

schizofrenie

Schizofrenia (lub zaburzenia schizofreniczne) to grupa psychoz o niejasnej etiologii, których wspólną cechą jest powstawanie specyficznej dezintegracji osobowości chorego.